İtalyan Zincir Almak İçin 3 Sebep · Altın Zincirler

Kaliteli takının duruşu her zaman başkadır. İtalyan Zincir, Yassı Zincir ve tüm Altın Zincir modellerinin her kombine ayrı bir şıklık kattığını hepimiz...

Evliliğe İlk Adım: Düğün Hazırlıkları Başlasın

Düğün hayatınızın en büyük ve özel partisi! Sizin seçtiğiniz davetliler, sizin seçtiğiniz yemekler ve içecekler, sizin seçtiğiniz müzikler her şey tamamen size...

Sonbahar Tatilinizi Planlayın · Tatil Severlere Müjde

Hafif hafif esen rüzgarların, sararan yaprakların mevsimi romantik sonbahar geldi. Mevsim değişimlerinde kıyafetlerimizi, bakımlarımızı ve gittiğimiz yerler değişiklik gösteriyor.

Genç ve Dinamik Cilt: 3 Bakım Önerisi & 5 İpucu

Kışın yeni başlangıç ve yeni heyecanlara açtığı kapıda bakım yapmak mükemmel bir zamanlama. Yeni bir mevsime ve kışa hazır, canlanmış yenilenmiş bir...

En Moda & Trend Saç Modelleri

Saç modelleri mevsimlerle birlikte değişiyor. Rahat kullanımlı ve pratik saç modelleri yazın favorisi, cool görünümlü saç modellerinden vazgeçilmiyor. Birbirinden zahmetli saç bakım...

Saç Tipleri İçin Basit Saç Bakımı İpuçları

Birçok kadın için saçları onların hem gururu hem de eğlenceleridir. Düz, hacimli ve kıvırcık saçlar… Her kadının saçı kendine göre özel ve güzeldir.

Saçınızı şekillendirme bir tercih meselesidir, ancak saçınızın bazı sınırlamaları olduğunu biliyorsunuzdur. Belki de kolayca kıvrılma eğilimindedir veya kıvırcıklığı kabullenmez. Bunlar kontrol edemeyeceğiniz niteliklerdir, ancak bunlar için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Saç tipinizi ve ona nasıl bakacağınızı bilmek, sağlıklı ve güzel saçların anahtarıdır.

Saç tiplerine ve dokularına bir göz atalım ve her biri için en iyi ürünleri, şekillendirme tekniklerini ve saç kesimlerini keşfedelim.

Saç Tipiniz Nedir?

Saç tiplerini düşündüğünüzde, muhtemelen kıvırcık veya düz gibi basit terimlerle düşünüyorsunuzdur.

Aslında her biri çok özel bir tanıma uyan bir düzine farklı saç tipi alt kategorisinde bulunmaktadır. Saç tipinizi bilmek saç tipinizi doğru bir şekilde korumanın anahtarıdır.

İşte farklı saç tipine genel bir bakış:

 • Tip 1 – Düz
 • Tip 2 – Dalgalı
 • Tip 3 – Kıvırcık

Şimdi, bu saç tiplerinin her birine ve her biri için alt kategorilere daha yakından bakalım.

Tip 1: Düz

Bu tür saçlara sahipseniz, yağlı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Düz saç, kıvırcık saçtan daha hızlı yağlı hale gelir çünkü saç derinizdeki yağ, saç şaftından daha hızlı hareket eder. Düz saç için üç alt kategori vardır:

 • Tip 1A – En çok Asya kökenli kadınlarda yaygın olan 1A tipi saçlar çok düz ve incedir.
 • Tip 1B – Yine de çok düz olan 1B tipi saç, orta doku ve daha fazla hacimle daha kalındır.
 • 1C Tipi – Düz olmasına rağmen, bu tür saçlar çok kalın, kaba ve parlaktır.

Tip 2: Doğal Dalgalı

Bu tip saçların doğal bir dalgası vardır ve Tip 1 saçtan daha kalın olma eğilimindedir. Alt tipler saç kalınlığına ve dalgaların şekline göre bölünmüştür. Dalgalı saçlar için üç alt kategori vardır:

 • Tip 2A – Bu saç tipi, S şeklindeki dalgalarla çok incedir ve aynı zamanda şekillendirmesi de kolaydır.
 • Tip 2B – Tip 2A’dan biraz daha kabarık, bu tip saçlar dalgalı ve orta kalınlıkta.
 • Tip 2C – Bu saç tipi dalgalı, kalın ve kabadır – kıvrılmaya eğilimlidir ve şekillendirmesi zordur.

Tip 3: Kıvırcık

Bu tür saçlar kıvırcıktır, genellikle saç ıslakken düz gözükür ancak kurudukça tekrar kıvırcıklaşan türden bir kıvrımdır. Kıvırcık saçlar açıkça tanımlanmış, yaylı buklelere sahiptir ve şekillendirmesi kolay olma eğilimindedir. Kıvırcık saçlar için üç alt kategori vardır:

 • Tip 3A – Bu saç, kalın bir dokuya ve çok fazla parlaklığa sahip belirgin buklelere sahiptir, ancak kıvırcık olabilir.
 • Tip 3B – Bu tipteki saçlar daha sıkı buklelere sahiptir ve bir doku kombinasyonuna sahip olabilir.
 • 3C Tipi – Bu tür saçların çok sıkı bukleleri veya kıvrımları vardır ve genellikle şekillendirmesi kolaydır.

Farklı saç türlerine ek olarak, düşünülmesi gereken farklı dokular da vardır. Saçınızın dokusu tipik olarak çevresinin veya kalınlığının bir açıklamasıdır.

İnce saçlar ince ve kırılgan olma eğilimindedir. Her saçın korteks ve kütikül olmak üzere iki katmanı vardır. İnce saçlar çok ince olduğu için çok çabuk yağlı hale gelebilir. 

Orta boy saç, ince saçtan daha kalındır ve çoğu kadının sahip olduğu şeydir. Bu dokuya sahip saçların iki katmanı vardır – korteks ve kütikül – ancak bazı kadınların saçlarında medulla adı verilen üçüncü bir katmanı olabilir. Orta kalınlıkta saçlar, saç stillerini ince saçlardan daha iyi tutma eğilimindedir ve daha fazla hacme sahiptir. Ayrıca kırılmaya daha az eğilimlidir.

Saç dokusu için üçüncü seçenek kalın veya kabadır. Kalın kılların korteks, kütikül ve medulla olmak üzere üç katmanı vardır ve ince veya orta kıllardan daha dolgun görünür. Kaba veya kalın saçlar saç stillerini iyi tutar ve ısı, ürün ve saç boyası gibi şeylere diğer dokulardan daha toleranslıdır. Ayrıca kırılmaya daha az meyillidir, ancak nemli havalarda kıvırcıklaşabilir ve kuruması daha uzun sürer.

Artık farklı saç türlerini anladığınıza göre, hangi saç türünüz olduğunu biliyor musunuz? Saçınızın türüne göre nasıl bakım yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Saç Tipinizin Bakımı İçin İpuçları

Saçınızın bakımı söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken birkaç farklı faktör vardır.

Her şeyden önce hangi ürünleri kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Şampuan ve saç kremi seçimi basit gibi görünse de, sayısız farklı ürün türü vardır. Düz saçlar için en iyi şampuan kıvırcık saçlar için işe yaramayabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Saç yağı, saç maskeleri, ısı koruyucuları ve diğerleri gibi diğer ürünler de farklı saç tipleri için farklı çalışır.

Çeşitli saç türlerine bakmanın bir diğer farkı, saçınızı kurutmak ve şekillendirmek için önerilen tekniklerdir. Farklı saç türlerini kesmenin de belirli yolları vardır.

İşte dört saç türü için saç bakımı ipuçlarına genel bir bakış:

Düz Saç – Temiz Tutun

Bu saç tipine sahip birçok kadın, kolay uzayan saçlara ve çoğu zaman bol miktarda doğal parlaklığa sahiptir. Sorun, düz saçların çok çabuk yağlı hale gelmesidir, bu nedenle daha sık yıkamanız ve aradaki günlerde kuru şampuan gibi ürünler kullanmanız gerekebilir.

Önerilen Ürünler: Düz, ince saçlarınıza biraz daha hayat vermek için hacim veren şampuanlar ve saç kremleri arayın. Çok ağır veya çok fazla tutucu olan ürünlerden kaçının. Duş alıp saçınızı kuruttuktan hemen sonra bile iyi bir kuru şampuan bir zorunluluktur.

Şekillendirme İpuçları: Saçınızı kuruturken, baş aşağı çevirin ve daha fazla hacim vermek için yuvarlak bir fırça kullanın. Kuruduktan sonra, fazla yağı emmek için köklere biraz kuru şampuan sürün – bunu saçınızı yıkamadığınız günlerde yatmadan önce de yapabilirsiniz. 

Saç Kesimi İpuçları: Küt bir saç kesimi, saçınıza biraz daha kalın bir görünüm verecektir. Orta veya kalın düz saçlarınız varsa, saçınızı hareket ettirmek için birkaç kat ekleyin.

Dalgalı Saç – Hafif ve Kolay Tutun

Dalgalı saçla ilgili temel sorun, kıvrılma eğiliminde olmasıdır. Dalgalı saçlara bakmanın anahtarı, doğal kıvrılmanızı azaltmadan elektriklenmeyi kontrol etmektir. Öncelikli endişeleriniz o dalgayı kaybetmeden nem ve hacim eklemektir.

Önerilen Ürünler: Saçınızı nemlendirmek ve nemlendirmek için tasarlanmış şampuan ve saç kremlerini arayın. Nemlendirmeye ve elektriklenmeyi azaltmaya yardımcı olmak için haftada bir nemlendirici saç maskesi kullanmayı deneyin.

Şekillendirme İpuçları: Doğal dalgalarınızın kıvrılmasını önlemek için, saçınız hala nemliyken, köklerden uca biraz şekillendirici köpük uygulayın. Nemi hapsetmek ve elektriklenmeyi kontrol etmek için, şaftın ortasından başlayıp uçlarına kadar biraz saç yağı uygulayın (saç derisinden kaçının, aksi takdirde saçınız yağlı görünebilir). Saçınızı kuruturken bir difüzör kullanın ve saçınızın uçlarını aparatın üzerine koyarak kurutun. Daha fazla elektriklenme kontrolü için saçınız % 90 kuruduğunda ısıyı kapatın ve bir son krem ​​sürün.

Saç Kesimi İpuçları: İnce dalgalı saçlarınız varsa, katmanlı bir saç kesimi size çok ihtiyaç duyulan hacmi verebilir. Daha kalın dokular için saçınızı uzun süre kullanmak dalgaların daha rahat olmasını sağlar. Ne kadar kısa giderseniz, saçınız o kadar kıvrımlı görünür çünkü onu tartmak için daha az uzunluk vardır.

Kıvırcık Saç – Neme Odaklanın

Kimse elektriklenmeyi sevmez ama maalesef, kıvırcık saçlarınız varsa savaşmanız gereken sürekli bir savaş. Kıvrımı kontrol etmenin anahtarı saçınızı nemli tutmaktır. Doğru şampuan ve saç kremi ile nemlendirirken köpükler, kremler ve jöleler kontrol ve tanım ekleyebilir.

Önerilen Ürünler: Saç bakımı rutininizin temeli nemlendirici bir şampuan ve saç kremi olmalıdır – özellikle kıvırcık saçlar için tasarlanmış bir tane bile bulabilirsiniz. Kabarmayı kontrol etmek ve buklelerinizi tanımlamak için köpük, saç yağı veya kıvrık jöle deneyebilirsiniz.

Şekillendirme İpuçları: Buklelerinizi kucaklamak istiyorsanız, kökten uca biraz köpük veya saç yağı uygulayın – ağır olmadığından emin olun. Duştan çıkar çıkmaz, ıslak bir fırça kullanarak buklelerinizi çıkarmadan, ardından bir difüzör kullanarak fön ile kurutun.

Saç Kesimi İpuçları: Seçtiğiniz saç kesimi, saçınızın ne kadar kıvırcık görüneceğini belirleyecektir. Dalgalı saça benzer şekilde, ne kadar kısa giderseniz saçınız o kadar kıvrımlı görünecektir.

Şekillendirme ve saç bakımı ipuçlarını takip etmek kolaydır ve saçınızın sağlıklı kalmasına ve en iyi şekilde görünmesine yardımcı olur. 

Bakım Sırları

İtalyan Zincir Almak İçin 3 Sebep · Altın Zincirler

Kaliteli takının duruşu her zaman başkadır. İtalyan Zincir, Yassı Zincir ve tüm Altın Zincir modellerinin her kombine ayrı bir şıklık kattığını hepimiz...

Evliliğe İlk Adım: Düğün Hazırlıkları Başlasın

Düğün hayatınızın en büyük ve özel partisi! Sizin seçtiğiniz davetliler, sizin seçtiğiniz yemekler ve içecekler, sizin seçtiğiniz müzikler her şey tamamen size...

Sonbahar Tatilinizi Planlayın · Tatil Severlere Müjde

Hafif hafif esen rüzgarların, sararan yaprakların mevsimi romantik sonbahar geldi. Mevsim değişimlerinde kıyafetlerimizi, bakımlarımızı ve gittiğimiz yerler değişiklik gösteriyor.

Genç ve Dinamik Cilt: 3 Bakım Önerisi & 5 İpucu

Kışın yeni başlangıç ve yeni heyecanlara açtığı kapıda bakım yapmak mükemmel bir zamanlama. Yeni bir mevsime ve kışa hazır, canlanmış yenilenmiş bir...

En Moda & Trend Saç Modelleri

Saç modelleri mevsimlerle birlikte değişiyor. Rahat kullanımlı ve pratik saç modelleri yazın favorisi, cool görünümlü saç modellerinden vazgeçilmiyor. Birbirinden zahmetli saç bakım...

Benzer İçerikler

İtalyan Zincir Almak İçin 3 Sebep · Altın Zincirler

Kaliteli takının duruşu her zaman başkadır. İtalyan Zincir, Yassı Zincir ve tüm Altın Zincir modellerinin her kombine ayrı bir şıklık kattığını hepimiz...

Evliliğe İlk Adım: Düğün Hazırlıkları Başlasın

Düğün hayatınızın en büyük ve özel partisi! Sizin seçtiğiniz davetliler, sizin seçtiğiniz yemekler ve içecekler, sizin seçtiğiniz müzikler her şey tamamen size...

Sonbahar Tatilinizi Planlayın · Tatil Severlere Müjde

Hafif hafif esen rüzgarların, sararan yaprakların mevsimi romantik sonbahar geldi. Mevsim değişimlerinde kıyafetlerimizi, bakımlarımızı ve gittiğimiz yerler değişiklik gösteriyor.

Genç ve Dinamik Cilt: 3 Bakım Önerisi & 5 İpucu

Kışın yeni başlangıç ve yeni heyecanlara açtığı kapıda bakım yapmak mükemmel bir zamanlama. Yeni bir mevsime ve kışa hazır, canlanmış yenilenmiş bir...

Ne Dersin?

Lütfen yorumlayın.
İsmini yazabilir misin?